TJ Zora Praha z. s.
Příběh neziskové organizace TJ Zora Praha z. s. se začal psát v roce 1977, kdy se skupina nadšenců rozhodla zviditelnit nevidomé a těžce zrakově postižené spoluobčany a vytvořit jim podmínky pro provozování sportovních aktivit. Za téměř čtyřicet let své existence ušla Zora dlouhou cestu a z původně malého oddílu se stala místem sdružujícím celou řadu členů, zejména z Prahy a Středních Čech. V současnosti pod značkou TJ Zora Praha působí v deseti oddílech přibližně 165 sportovců různého věku.
Mezi desítkou disciplín nalezneme nejen sportovní odvětví vytvořená specificky pro lidi se zrakovým handicapem, ale též běžné sporty, které jsou modifikovány a přizpůsobeny možnostem zrakově indisponovaných jedinců. Do první zmíněné kategorie spadá zejména goalball, showdown a simulovaná zvuková střelba. Pro potřeby zrakově postižených sportovců jsou pak upraveny sporty jako kuželky či cyklistika, která se v případě nevidomých provozuje tandemově. Opomenout nelze ani to, že Zora zahrnuje rovněž oddíly vodáků, windsurfistů, lyžařů a turistů. Poslední zmíněný oddíl turistický slouží k udržování kondice zejména dříve narozených členů a stále patří, i přes pokles členské základny, mezi nejpočetnější sportovní odvětví, které Zora zaštiťuje. V neposlední řadě jsou členy naší tělovýchovné jednoty také šachisté, jejichž oddíl, dnes sídlící v Praze 10 - Vršovicích, byl vůbec prvním, který začal v rámci Zory fungovat.
Spolu se šachovým oddílem působí na stejném místě v Praze 10 i oddíl simulované zvukové střelby, v níž je elektronický trenažér sloužící zdravým sportovcům k přípravě na ostrou střelbu speciálně upraven tak, aby umožňoval nevidomým plnohodnotný střelecký sport. Postoj a držení pistole odpovídá běžné střelbě, míření na střed terče se však v případě nevidomých provádí za pomoci sluchu.
Další z provozoven Zora Praha bychom nalezli v Praze 4 – Krči, kde mají svoje zázemí hráči showdownu. Tento sport, mající svým charakterem blízko ke stolnímu tenisu, se odehrává ve vnitřních prostorách, kde je umístěn speciální stůl ohraničený 14 cm vysokým mantinelem přepažený uprostřed středovou deskou. Na každé straně stolu je pak umístěna gólová jamka a cílem hráčů showdownu, jejichž počet může být dva nebo čtyři, je vstřelení gólu do branky soupeře. Za tímto účelem má každý sportovec v ruce podlouhlou pálku, kterou používá k poslání speciálního míče, v němž chrastí broky, pod deskou na soupeřovu stranu.
Vedle showdownu byl specificky pro nevidomé vytvořen taktéž paralympijský sport goalball, jehož tréninky probíhají v tělocvičně ZŠ Hollarovo náměstí v Praze 3 – Vinohradech. Pro goalball se využívá hřiště o rozměrech 9x18 m rozdělené středovou čárou. I zde hraje důležitou roli ozvučený míč, který se družstvo čítající tři hráče v poli, snaží dopravit za brankovou čáru soupeře.
Členové jednotlivých oddílů reprezentují na turnajích a dalších akcích kromě oddílu Zora Praha v některých případech i celou Českou republiku. Mezi našimi členy jsou tak k nalezení mistři světa či účastníci Paralympijských her. Zora Praha a její sportovci však nejen participují na mezinárodních akcích pořádaných v zahraničí, nýbrž samotná jednota několik turnajů každoročně pořádá. Jedná se v prvé řadě o mezinárodní turnaj v showdownu, jenž se může pyšnit tradiční participací hráčů ze Slovenska, Německa i Nizozemska. Důležitými událostmi jsou dále střelecký Alpina cup a Mikulášský turnaj v kuželkách. Pro veřejnost jsou připraveny též otevřené turnaje, na nichž se prezentují hned čtyři sporty, mezi něž patří goalball, showdown, šachy a simulovaná zvuková střelba. Veřejnost si při této příležitosti může zmíněné sporty vyzkoušet a změřit síly s nevidomými sportovci.
Účast na každé z pořádaných akcí poskytuje zrakově postiženým sportovcům společenské kontakty, pomáhá jim získávat nové přátele a umožňuje výměnu zkušeností z každodenního života nevidomých. Neopomenutelnou složkou je též možnost rozvíjet skrze sport svoji vlastní osobnost a zlepšovat fyzický i psychický stav. V neposlední řadě poskytují sportovní aktivity účastníkům pocit, že někam patří, čímž pomáhají předcházet sociální deprivaci a motivují naše sportovce ke stálému sebezdokonalování.
Kromě výše zmíněné podpory a organizace sportovních aktivit dospělých upírá Zora Praha spoji pozornost taktéž na výchovu, snad podobně úspěšných, budoucích generací. Nejen finančně, ale i personálně se členové Zory podílí na výcviku mládeže, spolupracují s několika základními a středními školami pro zrakově postižené, v nichž pravidelně s dětmi vybrané sporty trénují.
Aktivity jednoty, jak plyne z předcházejících řádek, zahrnují širokou škálu sportů od těch rekreačních a finančně nenáročných, až po speciálně upravené, které vyžadují nákup speciálních pomůcek a využívání několika sportovišť. Jako nezisková organizace jsme tak vděčni za jakýkoliv finanční příspěvek, který nám umožní i nadále pokračovat ve všech provozovaných aktivitách. Přispět můžete naším sportovcům též konkrétní hmotnou pomocí či zakoupením plánovacích kalendářů, které každoročně vydáváme.
V neposlední řadě Vás s radostí přivítáme na některém z turnajů pořádaných naší jednotou v průběhu roku. Než se rozhodnete nás navštívit nebo podpořit, můžete si prohlédnout fotografie z uskutečněných akcí či přečíst bližší informace o jednotlivých oddílech.