ZPRÁVY O ČINNOSTI ODDÍLŮ ZA ROK 1999

 

   GOALBALL

 

Goalballisté v roce 1999 měli poměrně úspěšnou sezónu a rozmanitou aktivitu. Obhájili titul mistra České republiky popáté za sebou. V květnu uspořádali v Praze jeden z kvalifikačních turnajů pro ME v goalballu, kde naše reprezentace tvořená šesti hráči, z toho čtyřmi z našeho oddílu, skončila na čtvrtém místě. Na této akci se jednota finančně podílela asi jednou třetinou. Zbytek byl uhrazen ze sponzorských příspěvků a startovného. Stejní hráči se zúčastnili podobného kvalifikačního turnaje v Helsinkách, kde čtvrté místo z Prahy však nezopakovali a skončili poslední. Nutno ovšem říci, že turnaj ve Finsku byl nesporně silněji obsazen, než ten pražský.

 

Stabilní výkonnost vychází z pilné přípravy. Jedenkrát týdně trénují goalballisté v tělocvičně ve škole na Želivského, rovněž jednou v týdnu chodí plavat a když je počasí také běhat, nebo do posilovny. To vše za vlastní peníze. V rámci zvyšování své fyzické zdatnosti a výkonnosti zorganizovali si během roku několik společných pobytů zaměřených právě na tuto činnost. Šlo o týden na horách na běžkách, týden na vodě a více než týden v Chorvatsku na kolech. Jeden víkend strávili v atletickém a plaveckém areálu ve Vlaši'mi. Dále se členové oddílu zúčastnili doprovodných závodů Pražského maratónu. Mezi úspěchy lze zařadit i jejich umístění na prvním místě při raftingovém závodě v Přelouči.

 

U goalballistů si prosím především všimněte, jak široký okruh činností pro udržení stabilní formy provádějí a co je obzvlášť pozoruhodné, že většinu z toho si organizují úplně sami a navíc dost věcí si hradí z vlastní kapsy, což takhle dělají víc jak rok. Na tuto jistě chvályhodnou skutečnost jsem upozorňoval již ve své minulé zprávě. Nevšiml jsem si však, že by tento dobrý příklad některý další oddíl inspiroval. Co se však goalballistům opravdu nedaří, je získávání mladých hráčů. To je ovšem širší problém.

 

Členové oddílu si jako svého nejlepšího sportovce za rok 1999 určili Josefa Valeriána. Důvodem je jeho velmi znatelný nárůst sportovní výkonnosti a to i přes jeho poměrně vyšší hráčský věk. Tato skutečnost ještě zvyšuje kvalitu jeho zlepšení.

 

Přejme našemu goalballovému oddílu, aby se mu podařilo co nejdříve dosáhnout v mezinárodních soutěžích na některou z medailí, už také z toho důvodu, že proto tak mnoho dělají.

 

Luboš Slavík

 

 

   JOGA  

 

Oddíl má v současné době 10 členů, už neříkám členek, neboť členem oddílu je už také Sváťa Dubský. Skupinu jogínů rozšířila v roce 99 i Marie Průchová. Většina členů oddílu jogy je rovněž členem našeho turistického oddílu. Jedním z důvodů, proč je tomu tak, je skutečnost, že vycházky přírodou jsou pro provozování jogy velmi důležité.

 

Naše činnost je nesoutěžní. Chodili jsme cvičit jednou týdně do Joga centra ve Znojemské ulici. To však bylo jen do konce roku 1999. Od začátku roku 2000 se Joga centrum přestěhovalo do Prahy 2, Blanická 17. Navštěvujeme různé kurzy, jednak z časových a cenových důvodů, ale také proto, že rozlišujeme jedná-li se o začátečníka či už pokročilého člena.

 

Od 25. do 31. října 1999 jsme uspořádali speciální soustředění v Mariánských Lázních. Zúčastnilo se ho 5 členů. Program byl zaměřen především na cvičení. Ta probíhala denně jak v klubovně, tak v přírodě při vycházkách. Před večerem jsme pak měli přednášky o zdravé výživě, životosprávě a znovu cvičení. Zbytek dne vyplnil individuální program a případně návštěva nějaké kulturní akce.

 

Eva Motyčková

 

 

   KUŽELKY

 

Od poslední konference k dnešnímu datu se kuželkářský oddíl opět trochu rozrostl a má nyní 33 členů. Ukončení sezóny 1998/1999 bylo 15. dubna 1999. Konaly se však další akce: Dunajský pohár v Bratislavě, Lázeňský pohár v Karlových Varech, MČR v Brně, ME v Rumunsku a Michálkovická kuželka v Ostravě. Všech těchto akcí jsme se aktivně zúčastnili. A s jakými výkony?

 

Na pohárových turnajích jsme se moc neukázali, ale ve vyšších soutěžích - např. MčR se umístil Josef Kořenek na druhém místě a hlavně na ME v Rumunsku se naší člence Mirce Nývltové podařilo vybojovat bronzovou medaili. Liga 1999/2000 začala opět v září a zde jsme dvakrát své soupeře porazili a jen jednou jsme prohráli a rovněž na podzim se členové oddílu zúčastnili ještě jedné nemistrovské akce, a to v Rokycanech. V prosinci uspořádal kuželkářský oddíl tradiční velký mezinárodní turnaj, tentokrát pod názvem Mikulášský. Zúčastnili se ho hráči z celé naší republiky i z Bratislavy.

 

Rok 2000 bude na kuželkářské akce dost bohatý. Hned v lednu odcestovala skupina vybraných hráčů do Košic. Tam se nejelo vyhrát, ale získat nové zkušenosti. V únoru jsme uspořádali tradiční Pražský turnaj jednotlivců. Kategorie B1 tvořili bohužel jen tři hráči a navíc jen ze Zory. V kategorii B-3 jsme získali druhé a třetí místo.

 

25. března zvítězilo ziskem 1591 bodů naše A-družstvo na velkém mezinárodním turnaji Slavia Cup v Praze. Někteří hráči i dalších našich družstev podali na tomto turnaji velmi pěkné výkony a zlepšili si svá dosavadní osobní maxima.

 

Jinak jarní kolo ligových utkání probíhalo kupodivu stejně jako kolo podzimní, to znamená, že jsme opět dvakrát vyhráli a jednou prohráli. Oddílový rekord žádný nepadl, a to je škoda. Ovšem osobní rekord, již velmi dobré úrovně, 513 bodů nového hráče Miloše Slavíka musím zde zmínit. Padl právě při Slavia Cupu.

 

Musíme věřit, že se podaří získat mladé hráče , kteří by dali oddílu impuls k tomu, aby se kvalita, výkonů zlepšovala. Určité náznaky v tomto směru se začínají rýsovat. Velkou naději vkládáme do našich reprezentantů. Jde o Jaromíru Nývltovou v kategorii B-3, Miloše Slavíka v kategorii B-1 a Josefa Kořenka  v kategorii B-3. Tyto hráče chceme vyslat na ME, které se bude konat v Maďarském městě Ózd.

 

Dále se chceme pokusit vybrat z vlastních řad zájemce pro chystaná školení trenérů a rozhodčích. Tato školení bude organizovat a finančně zajišťovat ČSZPS. Očekáváme, že se potom práce kvalifikovaného trenéra určitě projeví i na zlepšení výsledků našich hráčů. Po letech slibů chce letos vedení oddílu už konečně realizovat nákup nových dresů pro své závodníky, kteří reprezentují naši jednotu v domácích i mezinárodních soutěžích. Za celoroční vyrovnané výkony navrhuje kuželkářský oddíl k ocenění Josefa Kořenka.

 

František Eliáš

 

 

   SHOWDOWN

 

Oddíl showdownu, který má nyní 15 členů, uspořádal nebo se jeho členové v roce 1999 a už i v letošním roce zúčastnili řady soutěží. Svým rozsahem největší měl být velký mezinárodní turnaj ve Zlenicích „Zora Czech open“, který se konal 27. až 30. května. Vzhledem k tomu, že nepřijeli žádní zahraniční hráči, někteří dokonce bez omluvy, nesplnil turnaj to, co si od něj pořadatelé slibovali. Vinou nepříznivých okolností se ani organizačně příliš nevydařil. Jeho sportovní úroveň však byla vysoká. Hrála zde téměř celá naše špička. Turnaj vyhrál Jan Hegr z SK Tyflosport. Z našich se nejlépe umístil Jaroslav Jelínek, na pátém místě.

 

 Dne 21. srpna se konal 3. ročník Memoriálu Ivety Petržíkové. To je pouze oddílová záležitost. Vyhrál Jaroslav Jelínek.

 

10. až 12. září jsme byli pověření pořádáním 7. Mistrovství republiky v showdownu. Tento turnaj byl po organizační stránce již lepší. V budoucnu se však bude muset zásadně vyřešit finanční zabezpečení podobných mistrovských soutěží. Zásluhou Jaroslava Jelínka a Miroslava Matyscsáka jsme v mužské čtyřhře získali stříbrnou medaili.

 

9. října se konal turnaj k 17. výročí vzniku showdownu v TJ Zora. Vyhrál Miroslav Matyscsák.

 

19. až 21. listopadu se hráči našeho oddílu zúčastnili turnaje v Ostravě. Příliš se nám tam nevedlo. Obsadili jsme místa až v dolní polovině tabulky.

 

4. prosince jsme uspořádali již 7. ročník Vánočního turnaje jednotlivců. Vítězem se stal Jaroslav jelínek, druhý byl Ondřej Balog  z Karka Ústí nad Labem a třetí skončil Petr Mira.

 

22. ledna 2000 jsme pořádali 5. ročník Přeboru Prahy mužů. Zvítězil Jan Hegr. Naši se seřadili od 4. do 8. místa.

 

19. února 2000 jsme uspořádali 2. ročník turnaje „O pohár TJ Zora“. Vyhrál ho Luboš Zajíc, náš nový člen.

 

Jaroslav Jelínek

 

 

   ŠACHY

 

Šachisté se jako obvykle zúčastňovali soutěží jednotlivců i družstev. V každoročním Přeboru Prahy družstev A-tým splnil svůj cíl a udržel se ve druhé třídě.

 

Úspěchy našich hráčů skončily v loňském roce mistrovské soutěže zrakově postižených: Jan Kalík, nejúspěšnější člen oddílu v loňském roce, zvítězil na Mistrovství republiky jednotlivců, Michal Dragoun obhájil první místo na mistrovství v rapid šachu. Také na dalších turnajích byli naši hráči úspěšní, můžeme uvést obhájené vítězství Karla Vlacha na soutěži v Karlovicích nebo druhé místo Romana Komzáka v Rokycanech.

 

V březnu roku1999 uspořádala TJ Zora z pověření ČSZPS Mistrovství republiky žáků jednotlivců. Zde náš hráč Martin Dráb získal bronzovou medaili. Jako každoročně náš oddíl zorganizoval v prosinci mezinárodní žákovský turnaj, kterého se zúčastnili také děti ze Slovenska. Tentokrát měla tato soutěž rekordní účast - hrálo 33 dětí. Kromě toho v říjnu hrálo 6 našich žáků na velkém mezinárodním turnaji v Litovli. V průběhu roku došlo také ke změně ve vedení oddílu, novým předsedou se stal Karel Vlach.

 

Mezi členy Sdružení šachových problemistů, kteří se účastnili řešitelských soutěží, se nejvíce dařilo Michalu Dragounovi, který zvítězil na mezinárodních Mistrovstvích ČR a Slovenska, třetí byl v Polsku a na Mistrovství světa obsadil deváté místo.

 

Michal Dragoun

 

 

   TURISTIKA

 

KČT TJ Zora uspořádal v roce 1999 celkem 99 akcí, z toho byly 4 celostátní a oblastní srazy, 6 akcí víkendových a 89 jednodenních. Celkem se pochodů a vycházek zúčastnilo 2099 turistů. V KČT v roce 1999 pracoval pětičlenný výbor, který byl v září rozšířen kooptací o dvě další členky. Funkci pokladníka převzala paní Alena Hráčková, neboť dosavadní pokladník oddílu Miloš Šmíd se z pracovních důvodů této funkce vzdal, ale členem výboru nadále zůstal. Dále pak paní Jitka Linhartová, jako další zástupkyně skupiny seniorů a také kvůli dodržení lichého počtu členů výboru. Náš klub má nyní 10 vyškolených vedoucích  základní turistiky. Každý druhý čtvrtek v měsíci jsme na sekretariátě jednoty zřídili úřední hodiny  pro naše členy a další zájemce o turistiku.

 

K propagaci našich akcí využíváme braillnetu, dále v Čs. rozhlase pořadů Doteky a Z jiného pohledu. Činnost KČT rovněž propagujeme ve Zvukovém časopise ČSZPS, dále v Programu akcí SONS a rozesíláme 170 kusů čtvrtletních programů v černotisku. Za vhodnou formu propagace činnosti našeho klubu považujeme i pokračující spolupráci s KČT Sparty. V rámci této spolupráce se uskutečnil 7. až 9. května společný zájezd s ubytováním v Jáchymově (sobota Klínovec, neděle podél Střely).

 

K akcím pro veřejnost, které náš klub už dříve pořádal, přibyla další. Má název "Poprvé v novém roce nejen z Libice“. Hned druhého ročníku tohoto pochodu, který se konal 2. ledna roku 1999, se zúčastnilo 33 turistů. Tato akce proběhne vždy první sobotu nebo neděli po Novém roce. Proběhla tedy i 3. ledna 2000.

 

Další akcí pro veřejnost, ovšem již dlouholetou byl 18. ročník Memoriálu Miroslava Vosoby. Tentokrát se zúčastnilo celkem 160 turistů. Je to zatím největší počet.  Přátelské posezení s hudbou je nedílnou součástí této akce. Některé kluby  už mají tento pochod  po několikáté ve svém programu. Finančně zabezpečit tento pochod pomohl ČSZPS.

 

Mezinárodní týden turistiky na Valašsku bylo turistické setkání, kterého se zúčastnilo 5 našich členů. Byla to akce náročná, ale dobře připravená.

 

Šumava 99 byla také týdenní akce, kterou pořádal náš klub. Zúčastnilo se jí 23 našich členů včetně seniorů. Akci připravil a vedl pan Jiří Procházka. Vydatně mu organizačně pomohli paní Hana Odehnalová a pan Ing. Antonín Motyčka.

 

Ve dnech 20. až 22. srpna 1999 proběhl již 17. ročník Setkání ZP turistů z pražských klubů na Sečské přehradě. Tohoto setkání se zúčastnilo 35 účastníků.  Bylo připraveno 6 tras. I na tuto akci přispěla sekce turistiky při ČSZPS.

 

Krušné hory z obou stran hranice. Na návrh Petra Nováka realizoval tuto akci Miloš Šmíd. Kromě pěší turistiky byla na programu i projížďka úzkokolejnou parní drahou.

 

V této zprávě bych se chtěl zmínit ještě o akci "Za pilotem hrdinou". Navštívili jsme rodný dům a pamětní síň pilota plukovnika Josefa Koukala, který se zúčastnil leteckých bitev o Anglii za druhé světové války. Tuto akci navrhl Honza Švábenský.

 

Lucie Kramářová a Tomáš Zeman splnili podmínky pro získání odznaku 1. stupně - Vrcholy ČR (50 vrcholů, nachodili zhruba 800 až 900 kilometrů). Tento záznamník splnilo již 5 Zoráků. Dalším úspěchem našeho klubu je bronzový odznak Českomoravský turista, který splnili Eva Beránková a Jiří Procházka. Plníme nový záznamník Cesta Aloise Jiráska, který pro náš klub sestavil Ing. Motyčka. Budeme ve větší míře v programu akcí uvádět  možnost případného zkrácení trasy i s kilometráží, abychom umožnili účast i méně zdatným turistům, nebo seniorům.

 

Někteří turisté a členové výboru dospěli  po vzájemné poradě k názoru, že jako nejlepší turista KČT TJ Zora za rok 1999 bude vyhodnocen pan Jaromír Kverka nejstarší, opravdu aktivní člen (87 let), za 43 dnů nachodil 388 km.

 

Jako předseda KČT TJ Zora děkuji všem, za spolupráci a pomoc. Děkuji každému, kdo se o tak velký kus práce zasloužil - průvodcům nevidomých, oběma pracovnicím sekretariátu TJ Zora za administrativní pomoc, kterou KČT během roku poskytují. Děkuji i dalším pomocníkům.

 

Karel Novák

 

 

   VODÁCI

 

Během zimních měsíců jsme desetkrát navštívili společně s Rafting Handicap Clubem krytý bazén v Suchdole. Zde jsme si v klidu mohli vyzkoušet stabilitu na lodích a Ti zkušenější se pak mohli pokoušet o eskymácký obrat na kánoi nebo kajaku.

 

První akcí venku byla od 7. do 9. května už 12. expedice Sázava. Jaro se letos vyznačovalo nedostatkem vody, a tak byla plavba poněkud svízelná. Účast lze naopak označit za velmi dobrou. Na šesti raftech a jedné kánoi se během víkendu vystřídalo 43 vodáků, z toho 17 se zrakovým postižením. Na zabezpečení se podílelo 5 osobních aut.

 

15. až 21. května se konal společný výcvik s oddílem windsurfingu. Zde se díky vybavení oddílu podařilo udělat nemalý kus práce pro propagaci našeho sportu.

 

19. června jsme se účastnili v Roudnici nad Labem na umělém kanále raftových závodů "Parma 98". Šlo o závody handicapovaných posádek raftů pořádaných Rafting Handicap Clubem. Dali jsme dohromady tentokrát tři posádky.

 

7. až 12. září uspořádala naše škola díky penězům z fondu Česko-německého přátelství společný pobyt v Doubí u Třeboně. Byl to intenzivní výcvikový týden.

 

12. září jsme se na 1 kajaku a 4 kánoích zúčastnili Českého poháru vodáků Střela 99. Nedosáhli jsme sice žádného zajímavého výkonu, ale byla to první účast na takovémto závodě na kanoích se zrakově postiženými.

 

2. října na letošní VTJZ Hamerský potok se odvážil jen Marek Vachule a obsadil zde pěkné 15. místo v K1m (ze 144.závodníků).

 

16. října jsme tradičně uzavřeli sezonu na Vavřineckém potoce.

 

Robert Vachule

 

 

   WINDSURFING

 

15. až 21. května jsme ve spolupráci s naší školou uspořádali letní turistický výcvik, jehož náplní měla být také kanoistika a surfování. Pro poměrně chladné počasí se zde i přes tři připravené surfy nepodařilo získat mnoho nových příznivců. Všichni si však vyslechli přednášku s ukázkami teorie ovládání surfu a poslední den výcviku, kdy se konečně udělalo teplo si to mohl vyzkoušet prakticky každý.

 

4. až 10. července se konalo každoroční soustředění a výcvik ve windsurfingu na rybníku Bezdrev u Českých Budějovic. Účastnilo se ho šest těžce zrakově postižených a šest slabozrakých, dva instruktoři a jeden žák se zbytky sluchu.

Letos se povedlo udělat značné pokroky Vlastíkovi Macháčkovi a Lukáši Prokešovi. Miloš Martínek se prakticky naučil jezdit. Nevidomý Luboš Zajíc konečně nabyl svou dobrou formu. Opět dovede bez cizí pomoci vystoupat proti větru, třeba hodinu samostatně jezdit a pak se vracet a hledat navigaci zpět. K dispozici bylo 7 surfů. Do budoucna bude třeba pořídit dětskou plachtu pro dorůstající drobotinu. I množství plachet vůbec je nutno rozšířit, abychom mohli pružněji reagovat na sílu větru i vyspělost některých našich surfařů. Jde už o akci na velice dobré sportovní úrovni.

 

Robert Vachule

 

 

   ZVUKOVÁ STŘELBA

 

V roce 1999 se oddíl scházel k tréninku pravidelně jednou týdně. V několika skupinách se vystřídá 14 střelců, což je asi 90 procent všech členů. Čas určený ke tréninku je plně využíván. Ti, kteří se pravidelně připravují, vykazují zvýšenou úroveň a hlavně podávají stabilní výkony. Dá se obecně říci, že výkonnost všech střelců se v rámci oddílu celkově pomalu vyrovnává. 9 členů začalo hrát jako doplňkový sport kuželky.

 

Střelecký oddíl uspořádal v loňském roce tři otevřené závody a jeden oddílový. To byl tradiční Vánoční závod. Jezdíme i na soutěže organizované dalšími kluby. V Karlových Varech jsme utrpěli sice jedinou, ale nepříjemnou porážku. Neobhájili jsme putovní pohár, a tím přišli o možnost získat ho do definitivního držení. Ve zbývajících závodech zvítězili však již pouze naši střelci. Přeborníky Čech se stali Anna Slavíková a Jan Síla. To je velký úspěch, protože se na přední místa začínají prosazovat střelci z Karlových Varů a Ostravy.

 

V roce 2000 se budeme snažit získat další zájemce o střelecký sport. Budeme usilovat o založení dalších střeleckých oddílů v ČR, abychom  konečně mohli odstartovat střeleckou ligu.

 

Miloš Slavík

 

<<zpět