ŠACHY – MONAKO – 2022

Pozor, pozor, na vědomí se dává brilantní úspěch našich šachistů z Monaka, kde se ve dnech od 27. října do 2. listopadu 2022. konal Mezinárodní šachový turnaj zrakově handicapovaných šachistů. Šampionát se konal v monackém stadionu Luise II a hrálo se švýcarským systémem na sedm kol s tempem hry devadesát minut na jednu partii a třicet sekund na jeden tah. Zúčastnilo se celkem 38 hráčů a hráček z deseti zemí Evropy, věkově nebyla akce nikterak limitována a tak se mezi ostřílenými matadory objevili i sportovci ve věků 4,5 – 18 let. 🙂
Pro zahraniční účastníky bylo připraveno ubytování v hotelu Marriott Hotel The Gate of Monaco at Cap d’Ail, organizátoři připravili bohatý doprovodný program, kde se sportovci seznámili s historií a kulturou Monaka a dále ochutnali místní kuchyni v různých podobách. ?

Našim svěřencům se dařilo. Josef Polnar se stal vítězem turnaje s 5,5 body a Taťána Polnarová s 5 body skončila v celkovém pořadí 7 a byla vyhlášena 2. v kategorii ženy. Zvláštní poděkování patří Magdaleně, která je doprovázela a starala se o komunikaci ve francouzštině.

Přikládáme citaci, aneb okem sportovce:

V posledním kole jsme tak oba na dálku bojovali o zlato. Los mi přidělil prvního nasazeného hráče Thevenet Yanna, který v celkovém pořadí byl po šesti kolech na 3. místě 4,5 body. Svoji partii jsem rozehrál odvážně a postupně získával prostor na šachovnicí. Soupeř hledal cestu do mého postavení a přemýšlením ztrácel drahocenný čas. Theo se svým soupeřem sváděl urputnou bitvu, která nakonec skončila remízou. Věděl jsem, že přišel můj čas, přitlačil jsem na soupeře a získal další minutky na víc. Přišlo to nejtěžší rozhodnutí – riskovat bojem o výhru nebo se spokojit s remízou. Zkusil jsem to druhé. Soupeř dlouze zkoumal postavení a nakonec s remízou souhlasil. Táňa s Fiorinou bojovala, ale nakonec dospěly k mrtvému bodu a dohodly se na remíze. Oba nás tak čekalo příjemné čekání, jak dopadneme na pomocné hodnocení, zda zlatí nebo stříbrní. Jelikož jsem měl po celý turnaj silnější soupeře, vyhrál jsem na pomocné hodnocení a skončil na prvním místě. Táňa v celkovém pořadí spadla na celkové 7. místo a získala stříbro v ženách. ?

Výsledky a Reportáž