Šachy

Naším vůbec prvním provozovaným sportem byly právě šachy, které jako jedna z prvních her vůbec umožňovaly zapojení nevidomých. Ne náhodou je náš šachový oddíl velmi početný. Každý si totiž přijde rád posedět s přáteli, příjemně si popovídat a zahrát si pár her šachu. Naši šachisté jsou i mimo tréninky velmi aktivní. Každý rok totiž pořádají několik turnajů a přeborů pro dospělé i děti.

Nevidomí pro své zápasy používají v zásadě stejné vybavení a pravidla jako v klasickém šachu, což umožňuje hru i mezi vidomým a nevidomým hráčem. Liší se pouze provedení figur a hrací desky. Figury jsou výrazně tvarované, aby bylo po hmatu jasně poznat o kterou figuru se jedná, a černé figury navíc mívají určitou značku (například malý hřebíček). Šachovnice má střídavě vystouplé plošky pro figury, které se pomocí kolíků usazují do otvorů v hrací desce, aby bylo možné si celou šachovnici prohlédnout po hmatu. Každý tah je také hlášen pomocí notace od A1 až po H8.

ŠACHY DOSPĚLÍ

Vedoucí oddílu – Polnar Josef
email: polnar.sachy@volny.cz

Zástupce vedoucího oddílu – Slunský Petr
e-mail: slunskypetr@volny.cz

ŠACHY DĚTI

Vedoucí oddílu – Slunský Petr
e-mail: slunskypetr@volny.cz

Zástupce vedoucího oddílu – Polnar Josef
email: polnar.sachy@volny.cz

Tréninky: úterý 18 – 22h + 1x týdně on-line

Adresa

Klubovna šachistů a střelců TJ Zora Praha z.s., Jakutská 853/10, Praha 10 Vršovice, 100 00.