ŠACHY – OPEN LETNÍ PRAHA 2023

OPEN LETNÍ PRAHA 2023 – X. ročník mezinárodního šachového festivalu – součást seriálu CZECH TOUR 2023 Praha 4. – 11. srpna 2023

Na turnaj přijelo 250 šachistů a šachistek z celého světa. Hráči a hráčky byli rozděleni podle výkonosti do dvou skupin.

Hrálo se na 9. kol švýcarským systémem s časem na partii 1,5 hodiny, na 40 tahů + 30 minut na dohrání.

Ve skupině B hráli i naši šachisté Taťana a Josef Polnarovi.

Pro oba dva to byl první větší turnaj mezi zdravými šachisty a oba si tak mohli ověřit svoje znalosti a dovednosti na nadcházející světové hry IBSA.

Josef nasbíral 5 bodů s skončil 39 místě a Taťána se 4 body 78 místě.

Táňa si ve většině partií vyzkoušela hraní proti hráčům a hráčkám mladších 15 let. Nasbírala spoustu cenných zkušeností.

Oproti naší generaci, kdy jediným zdrojem informací byly knihy a noviny tato nadcházející generace ovlivněná počítači byla dobře připravena jak vědomostmi tak psychologickou přípravou. Táně se tak stalo, že jednu patii prohrála na čas. Obdivuji toho klučinu, že vydržel udržet pozornost po tak dluhovou dobu a nedělat chyby.

Josef měl slibný začátek, v prvních třech kolech získal 3 body a na chvíli se usadil na první příčce. Nedělní dvoukolo respektive jeho odpolední část se mu nevydařila a následující kola, která se hrála od 16:00 hodin v pracovní týden bojoval s únavou z práce a následnými dlouhými přejezdy domů a zpět do práce. Až v posledních dvou kolech získal 2 body. Také on zjistil, že některé naučené varianty již jsou počítači překonány a musel se adaptovat na nové varianty.

Pro mnoho soupeřů hraní na dvou šachovnicích a hlášení tahů byla novinka, se kterou se museli vyrovnat. Organizátor vědom si obtížnosti takového hraní zajistil pro soupeře asistenta, za což ho chválíme.

Oba dva naši hráči turnaj hodnotí jako dobou přípravu na nadcházející Světové hry IBSA, které se uskuteční na konci srpna.