ŠACHY – MEMORIÁL VL. TRÁVNÍČKA 2023

Ve dnech 14. – 16. dubna se pod záštitou SK Sigma Olomouc MŽ uskutečnil 27. ročník Memoriálu V. Trávníčka – šachový turnaj zrakově handicapovaných ve věkové kategorii dospělý. Na turnaj přijelo osmnáct hráčů a hráček z Čech, Moravy, Slovenska a Polska. Hrálo se Švýcarským systémem na sedm kol s časem na partii 30 minut.

První místo přijel obhajovat Josef Polnar z TJ Zora Praha z. s. Ve startovní listině byl nasazen druhý za Martinem Mikulcem z Bánské Bystrice. V průběhu turnaje si oba hráči drželi přední pozice. Ve třetím kole se oba hráči střetli ve vzájemné partii, která byla vyrovnaná až do okamžiku, kdy Josef Polnar přehledl hrozbu soupeře a udělal chybný tah. Martin toto zaváhání využil a partii vyhrál. Další kola se oba hráči po očku sledovali a čekali na zaváhání. Do 7. kola Martin vstupoval s plným počtem bodů. Josef měl o bod méně, a tedy záleželo na poslední partii. Martin hrál proti 11. nasazenému Robertu Lorincovi a Josef proti 4. nasazenému Josefovi Horbalovi. Martin potvrdil svoje odhodlání a partii vyhrál. Oba Josefové se v průběhu partie vzájemně oťukávali a hledali slabinu toho druhého. Nakonec dospěli k remízové pozici. Partie byla svojí náročností vhodná na delší čas než 15 min pro každého na dohrání. Oba se shodli na remíze a partii ukončily.

V celkovém pořadí 1. Martin Mikulec 7 bodů, Josef Polnar5,5 bodu a Josef Horbal 4,5 bodu.

Zvláštní poděkování patří Nadaci Českého Rozhlasu Světluška, která tuto akci finančně podpořila.