Mezinárodní goalballový turnaj v Soluni (goalball)

Ve dnech 23. – 25. listopadu 2018 se v řecké Soluni uskutečnil mezinárodní goalballový turnaj (IFAISTIADA GOALBALL THESSALONIKY, GREES NOVEMBER 2018). Kromě dalších sedmi klubů, se jej letos zúčastnil také tým TJ Zora Praha ve složení: Karel Novotný, Ivo Budil, Michal Novotný, Josef Sarkány a Václav Svoboda jako hráči, v doprovodu Petra Müllera, coby trenéra, Gábiny Požárové, jako asistentky a Barbory Novotné, jako organizačního člena týmu.

Goalballisté v Řecku

Turnaj organizuje Ifaistos Sport Club for the Blind (Sportovní klub pro nevidomé Ifaistos) a má již patnáctiletou tradici. Za tu dobu se stal vyhledávanou sportovní událostí. Osm přítomných mužstev, převážně z Evropy, bylo rozděleno na dvě skupiny (Skupina A: Rumunsko, Kosovo, GC Moskva, Ifaistos, Skupina B: Řecko, Holandsko, Zora Praha, a ENASR Alžír). Hrát se začalo v pátek odpoledne. Zora porazila Alžír 8:3 a s nadějným očekáváním příštího dne se uložila k odpočinku. V sobotu však Zoře štěstí nepřálo, oba její soupeři Zoru porazili. Holandsko 7:5, Řecko 9:4. Poslední z obou zápasů byl krátce přerušen z důvodu požárního poplachu, kdy organizátor akce, místní Ifaistos, musel vyhlásit evakuaci sportoviště. Nakonec se ukázalo, že jde o poplach planý a pokračovalo se ve hře. Chvíli po přerušení se zdálo, že bychom mohli skóre 2:0 vyrovnat, ale to se nakonec nepodařilo, takže vítězství si ze zápasu odnesli Řekové, národní tým, jenž získal stříbrnou medaili v evropském šampionátu skupiny B. V neděli jsme se utkali o páté a šesté místo s Kosovem a jednoznačně jsme zvítězili skórem 15:5. S velkým zájmem jsme pak sledovali napínavý finálový zápas mezi Řeky a Moskvany, který se rozhodoval až v závěrečném prodloužení vítězstvím Řeků 9:8.

Při loučení s organizátory zaznělo ze strany Ifaistos srdečné pozvání na tento turnaj i v  příštím roce, což nás velice potěšilo. Organizátorům děkujeme za pozornou péči během turnaje a všem, kteří jakkoli pomohli, abychom se této krásné sportovní akce mohli zúčastnit.

Za všechny zúčastněné zapsala dne 29. 11. 2018
Barbora Novotná

Celkové pořadí:
1. GREECE
2. GC MOSCOW
3. ROMANIA
4. NETHERLANDS
5. ZORA PRAGUE
6. KOSOVO
7. ENASR
8. IFAISTOS

Tento projekt jsme realizovali za finančního přispění Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.