O nás

Jsme neziskovou sportovní organizací sdružující nevidomé a slabozraké sportovce zejména z Prahy a okolí. V současné době pod nás spadá 11 sportovních oddílů, což činí kolem 150 členů. Pro ně zajišťujeme různé sportovní aktivity a jiné kulturní akce. Mimo jiné se však podílíme také na výchově mladých handicapovaných žáků a studentů, a pořádáme osvětové akce pro veřejnost.

Historie naší organizace sahá až do roku 1977, kdy se skupina nadšenců rozhodla zviditelnit nevidomé a těžce zrakově postižené spoluobčany a vytvořit jim podmínky pro provozování sportovních aktivit. Právě takto vznikl náš první oddíl šachistů. Postupně se k nim začaly přidávat další týmy turistů, vodáků a další.

Šachy, windsurfing nebo turistiku není třeba představovat, ale třeba takový showdown nebo goalball dokáže popsat jen málo kdo. A přitom jsou to zábavné sporty jak na hraní, tak na sledování. Pokud vás názvy zaujaly, nebo se chcete dovědět víc o našich sportech, přejděte do rubriky naše oddíly.

Každý sport provozujeme na různých úrovních, někteří hráči se svému sportu věnují jen jako koníčku, jiní naopak trénují profesionálně. Řada našich členů se pravidelně účastní mezinárodních turnajů a paralympijských her. Pokud byste měli zájem se na daný sport podívat, či si ho rovnou vyzkoušet, určitě neváhejte se domluvit s předsedou daného oddílu, nebo rovnou přijďte na jeden z našich tréninků!

TJ Zora Praha z.s. je neziskovou organizací, která svoji činnost financuje převážně ze sponzorských darů. Díky příspěvkům můžeme pořádat sportovní a kulturní akce pro nevidomé a slabozraké, a také podporovat vzdělávání nevidomých žáků. Ale nejen to. I obyčejný trénink hraje pro nevidomého důležitou roli. Často bývá jednou z mála možností zapojení se do běžného života. Sportovní vyžití však do života nevidomého vnáší určitý cíl a pravidelnost, díky čemuž se pak člověk cítí lépe a samostatněji. Zlepší si navíc také motoriku a zručnost, která se mu hodí při každodenních činnostech.

Pokud byste chtěli pomoci zlepšit kvalitu života nevidomých a přispět naší organizaci, budeme velice vděční. Uvítáme jakýkoliv finanční příspěvěk, který využijeme na rozvoj našich aktivit, abychom mohli pomáhat co možná nejvíce handicapovaným lidem.

Výroční zpráva TJ ZORA 2021
Propozice Vánoční turnaj 2017 JPO
Propozice Dědiny 2017
Propozice – Memoriál Luboše Slavíka 2016 (šachy)
Propozice – Vánoční turnaj 2016 (šachy)
Stanovy TJ Zora Praha z.s.
Zpráva o činnosti oddílů za rok 2014
Zpráva o činnosti oddílů za rok 2015