Mistrovství ČR v biatlonu nevidomých

Vážení sportovní přátelé,
o víkendu 24. – 25. 2. 2018 se konalo první Mistrovství ČR v biatlonu zrakově postižených sportovců na závodním okruhu v Harrachově. V naší vlasti jsou pravděpodobně pouze dvě laserové zvukové pušky, které má ve vlastnictví občanské sdružení „Jeden na jednoho“. Nejaktivnější člen tohoto sdružení Maxim Čambor, je po léta hlavním protagonistou tohoto paralympijského sportu. Proto i na uspořádání tohoto mistrovství má velkou zásluhu.první střelba v leže

Pro mnoho závodníků to byla úplná premiéra. Někteří si tuto disciplínu vyzkoušeli vloni v Chuchli, v minulých letech na chatě Muhu, na společných soustředěních či na závodech v Norsku. Zazávodili si všichni, kteří se zúčastnili. Nejlepší čas měl Jan Bošek, druhý byl Václav Svoboda a třetí Ivo Budil. Ve stejném pořadí skončil i nedělní závod klasickou technikou na 10 km, kde byl velmi těsný rozdíl mezi prvním Honzou, druhým Vaškem, třetím Ivem a čtvrtým Lubošem Vondráčkem, mezi nimiž rozhodl handicapový přepočet. Velký obdiv získal veterán Jiří Reichel, který byl první český reprezentant na paralympijských hrách ve Švédsku v roce 1976. Biatlon sice prohrál kvůli malé zkušenosti se střelbou, avšak při klasické technice ve velkém boji porazil Tomáše Peržinu. Trasérku Jiřímu dělala Gabriela Nella Požárová z TJ Zora. Nejvíce zástupců z oddílů měla TJ Zora Praha, kde kromě zmiňovaných 2. a 3. medailistů měla Adama Samce a Tomáše Peržinu. A také byla oddílem nejúspěšnějším.

Závodnící na sjezdu

Pan prezident Zdeněk Barlok se aktivně zapojil do parabiatlonového závodu a patří mu velký dík za obnovení běžeckého lyžování pod ČSZPS a oficiální založení biatlonu ZP v ČR. Oporou mu byla Petra Paďourová, která zastávala funkci hlavní časoměřičky a pomáhala s organizací závodu.

Celá akce proběhla v přátelské atmosféře, které neubrala ani sobotní nepřízeň počasí v podobě chumelenice a větrů, ani velké mrazy (cca -15°C), které v Harrachově byly. Místní biatlonový klub nám poskytl vyhřívané zázemí, to nám přišlo velice vhod.

Poděkování patří všem trasérům, závodníkům, organizátorům a fotografce Aničce Kaiserové.

Za všechny stručně napsal Petr Müller

Společná fotografie účastníků