PODĚKOVÁNÍ ZA PODPORU V ROCE 2022

Naše TJ Zora Praha zajišťuje sportovní aktivity pro zrakově postižené a nevidomé sportovce na různé výkonnostní úrovni. V loňském roce 2022 jsme oslavili již 45. výročí od založení jednoty. Za ta léta jsme postupem času vybudovali 10 stabilních sportovních oddílů (běžky, bowling, cyklistika, goalball, kuželky, showdown, simulovaná zvuková střelba, šachy a mez. dáma, turistika, windsurfing a vodní sporty) a přijali spolehlivé, šikovné a empatické trenéry a asistenty, bez kterých by naši handicapovaní svěřenci nemohli sportovat. 

Pravidelně se účastníme menších i těch nejvýznamnějších závodů a turnajů nejen pro specifické sporty, jako je goalball, showdown nebo simulovaná zvuková střelba, avšak také se zapojujeme do závodů, které si může zajet každý zdravý jedinec, jako například Železného dědka nebo Tour de France (prozatím jen v Praze) z cyklistiky anebo Jizerskou 50 (všechny tratě) na běžkách. U cyklistiky prokázali pilot Emil Linka se svým nevidomým parťákem Petrem Fáberou, že se vskutku nebojí ničeho a troufli si na obtížný závod po schodech „Gočárovy schody“. S tandemem a za deštivého počasí to bylo obzvláště náročné a získali velký obdiv všech přítomných. 

V oddíle showdownu opravdu zazářil sám jeho dlouholetý vedoucí, Jaroslav Jelínek. Zorganizoval významný mezinárodní turnaj ve sportovním centru Nymburk k oslavám již 40.výročí showdownu v ČR. Byl to neobyčejně akční turnaj, všichni hráči byli stále v plném nasazení a Jarda dokázal vyhrát stříbrnou medaili, kdy ve finále soupeřili se Štefanem Marcinem, který je na 7. místě ve světovém žebříčku.

Nejenom po naší krásné České republice slavíme úspěchy, avšak jsme velmi úspěšní reprezentanti i v zahraničí. Naši goalballisté v roce 2021 předvedli v Řecku na Ifaistiádě skutečné umění po covidové pauze a vybojovali zlatý pohár jako čeští lvi, avšak v roce 2022 se na ně zástupci ostatních zemí lépe připravili a skončili přesto na hezkém 4.místě, přesto velké díky patří pro vedoucího goalballového oddílu Ivo Budila, který je celá léta velký nadšenec a sportovec každým coulem. 

Nejčastějším hráčem v zahraničí je náš Ondra Kodet ve sportu showdown, letos se mu podařilo dostat do světové 20.  

Největším překvapením letošního roku 2022 připravili naši šachoví mistři a rovnou také manželé Táňa a Pepa Polnarovi, kteří vybojovali na mezinárodním šachovém turnaji zrakově handicapovaných v Monackém království zlato za muže a stříbro za ženy.

V oddílu simulované zvukové střelby zazářily Míša Málková a Eva Pechová, které poctivě trénují a to se jim pak na závodech velmi vyplácí.

TO VŠECHNO JSME MOHLI DOKÁZAT A PODNIKNOUT POUZE DÍKY NEUSTÁLÉ PODPOŘE OD NAŠICH SPONZORŮ, DÁRCŮ A DOBROVOLNÍKŮ. KAŽDÁ POMOC JE PRO NÁS VELMI DŮLEŽITÁ. UPŘÍMNĚ SI JÍ VÁŽÍME A VELICE VŠEM DĚKUJEME!

Klidně si někdy můžete zasportovat s námi i třeba právy Vy ?