Goalball – výsledky ligy

Poslední dubnovou sobotu se v Plzni uskutečnilo šesté kolo goalballové ligy. Kromě plánované neúčasti Brna se ještě neplánovaně neukázali Budějičáci.

První zápas vyhráli až příliš jednoznačně domácí nad BSC Praha ještě v prvním poločase 13 : 3. V tomto zápase dal Honza Bošek deset gólů, čímž se přiblížil k obhajobě loňského vítězství ve střelecké tabulce.

V druhém zápase se do sebe pustily proti sobě obě Zory. Kdo čekal, že áčko (které již nemohlo změnit své postavení v celkové tabulce) nechá svým mladým (kteří naopak bojují o medailový post) něco zadarmo, se dost mýlil. V tomto zápase zazářil Josef Sarkány, který nejen nastřílel osm branek, ale především skvěle zachytal.

Třetí zápas skončil podle očekávání. Plzeň v klídku porazila Zoru B 17 : 11. Bošek tradičně deset branek, Sarkány tradičně osm. Další zápas Zora A – BSC skončil také jednoznačně 4 :14, ale to už se všichni připravovali na nejdůležitější zápas tohoto kola.

Zora B a BSC Praha si to ve vzájemném zápase pěkně na hřišti rozdali o třetí místo. BSC mělo v celkové tabulce o bod více, takže by jim stačila na bronzové medaile remiza. Zápas to byl nesmírně napínavý a vyrovnaný. Zora sice vedla v poločase 3 : 2, ale po pár minutách druhého poločasu prohrávala 4 : 3. Třemi góly Novotný mladší zápas otočil a Zoráci nakonec vybojovali bronzové medaile. Zápas skončil po hektickém závěru 7 : 6. Poslední zápas mezi Zorou A a domácí Plzní byl tak trochu exhibicí na obou stranách. Honza Bošek dal jen šest branek, ale asi proto, že do druhého poločasu na svůj post pustil kapitána Plzeňáků, Jirku Švábka. Domácí si poslední zápas ligy s jistým titulem v kapse užívali až do konce. Na hřišti si zahrál nejmladší hráč ligy Jaroslav Levý (ještě ani neoslavil šestnácté narozeniny) a nejstarší pravidelně hrající ligový hráč Jirka Švábek, který je čtyřikrát starší než jeho spoluhráč. Zoráci na posledních pár minut postavili sestavu, která titul vyhrála již před pětadvaceti lety – Ivo Budil, Karel Novotný a Tomáš Vybíral. Plzeň tento zápas vyhrála 14 : 10.

Mistři ligy z Plzně
Mistři ligy z Plzně

Mistrem ligy se pro rok 2015/2016 stala zaslouženě Plzeň. Titul vybojovali po neuvěřitelných 30 letech. Z dvaceti zápasů Plzeňáci vyhráli celkem 18. Za titulem stojí především nejlepší střelec ligy Honza Bošek doplňovaný dvojicí Markem Dudou a Martinem Vyletou. Kolektivní duch a chuť vyhrát tomuto týmu rozhodně nechyběla.

Stříbro letos poputuje, do loni posledního, Brna. Všem je jasné, že je to především zásluhou Tomáše Fraňka. Situace v Brně je podobná jako v Plzni. Tomáš medalii sám vybojovat nemůže. Pomohli mu v tom Michal Bořek, Lukáš Žemla, mladý Daniel Přikryl a Rosťa Koudelný.

Bronzové medaile letos vybojovali mladíci ze Zory. Zora pro letošní sezónu rozdělila týmy na mladíky a ty starší. Mladíci jsou již zkušení, jen jim ještě chybí více disciplíny. Základ týmu tvořili Michal Novotný, Ondra Kodet a v závěru sezóny se zlepšující Josef Sarkány. Tým ještě doplňovali Petr Schweiner, Marek Moflar a David Gryl. Na čtvrtém místě letos skončil tým BSC Praha. Třetí hráč základu reprezentace Lukáš Valer se v letošní sezóně usadil v BSC, kde ho především doplňovala polská posila. Až předposlední zápas ligy rozhodl, že BSC bude letos bez medaile. Z Poláků se v nejlepším světle ukázal Marcin Luboczyk. Celkově pátá Zora A, omlazená o Vaška Svobodu, letos získávala body především v bojích s Budějovicemi. V základu s Vaškem nastupovali Ivo Budil a Karel Novotný. Základní trojku doplňovali Mstislav Schweiner a Tomáš Vybíral. Na posledním šestém místě skončil nováček ligy z Budějovic. Jihočeši sehnali vynikající posilu v mladém Tomášovi Jiroutovi, který dal 80 z 92 českobudělovických gólů. Tomáše doplnili hráči, kteří se dříve věnovali jiným sportům Jiří Janoušek, Martin Biháry a Michal Rosůlek. Sice letos ještě neokusili pocit vítězství, ale uvidíme v příštích letech, kam až se dokážou vyšplhat.

Střeleckou tabulku již po osmé vyhrál jednoznačně nejlepší kanonýr Jan Bošek. 149 gólů s průměrem 23,7 % znamená, že skoro každá čtvrtá střela, kterou Honza poslal na soupeřovu bránu, se zastavila až v sítí. Autor každého šestého gólu ligy byl právě Honza. Honza je nejen nejlepší střelec, ale do týmu Plzně, pod vedením trenérky Magdy Šikové, dokázal zakomponovat nejmladšího hráče ligy. Na druhém místě střelecké tabulky stejně jako vloni skončil několikanásobný vítěz Lukáš Valer se ztrátou 17 gólů. Na třetím místě skončil Tomáš Franěk hrajících v barvách Brna. S velkým odstupem skončil na čtvrtém místě Tomáš Jirout z Českých Budějovic. Mezi 36 střelci se rozhodně neztratili nováčci, kteří přišli natrénovaní ze žákovské ligy. Na 19 místě s 19 góly Jaroslav Levý a o jedno místo za ním Brněnský Daniel Přikryl s 15 zásahy.

Letošní roční byl mnohem vyrovnanější než několik minulých ročníků. Plzeň sice vyhrála celkem jednoznačně a České Budějovice neuhráli ani bod, ale byli jsme svědky mnoha vyrovnaných zápasů. Největší přesuny hráčů před začátkem ligy a přísun mladých talentů a také posil z Polska rozdělilo sílu do všech týmů. Problém ligy tak zůstává jen v nedostatku kvalitních rozhodčích a podceňování proškolení pomocných rozhodčích. Reprezentaci sice o kousíček utekl postup na Paralympijské hry, ale goalballová liga ukázala, že kvalitních hráčů máme v Česku dost. 25 let goalballové ligy, to už je vskutku velká porce turnajů, zápasů a gólů.

Pro zájemce jsou zde ke stažení tabulky s výsledky. Tabulky stahujte zde.

Karel Novotný, 3. 5. 2016

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..